Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Białaczki

W sierpniu 1992 r. przy Klinice Hematologii, z inicjatywy prof. A. Dmoszyńskiej zarejestrowano Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Białaczki. Zdobyte przez Stowarzyszenie fundusze z darowizn i akcji charytatywnych pozwoliły na przeprowadzenie prac adaptacyjnych w powstałym w 1994 r. Oddziale Intensywnego Leczenia Hematologicznego. Ponadto z funduszy Stowarzyszenia zakupiono separator komórkowy, pojemnik z ciekłym azotem do głębokiego mrożenia, licznik hematologiczny oraz drobny sprzęt niezbędny do rozpoczęcia procedury przeszczepiania obwodowych komórek macierzystych.

Misja:
Doskonalenie diagnostyki i skuteczności leczenia chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Uzupełnianie leków niezbędnych w nowoczesnym leczeniu tych chorób. Prowadzone działania Zbieranie funduszy m.in. poprzez korespondencję z potencjalnymi dobroczyńcami, nagłaśnianie celów Stowarzyszenia w środkach masowego przekazu. Częściowe finansowanie zakupu sprzętu medycznego oraz odczynników niezbędnych do diagnostyki.

Obszary działań:
- Przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, działalność wspierająca
- Działalność charytatywna
- Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie ich szans
- Ochrona i promocja zdrowia

Statut stowarzyszenia do pobrania w formacie .pdf:

statut

III edycja DOTACJI Fundacji DKMS

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Białaczki działające przy Klinice Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku UM w Lublinie wzięło udział w III edycji DOTACJI Fundacji DKMS, realizowanych w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. W dniu 22.03. 2024 r. odbyły się obrady, podczas których Jury wybrało zwycięskie projekty nadesłane przez 20 Beneficjentów. Wśród nich znalazł się Projekt „Przyjazne cztery kąty trampoliną do codzienności” zgłoszony przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Białaczki.

Dotacja ma na celu wsparcie finansowe organizacji ubiegających się o środki finansowe na projekty skupiające się na długofalowej pomocy psychologicznej dla pacjentów hematologicznych jak i ich rodzin, poprzez dostarczenie specjalistycznego wsparcia, edukacji oraz niezbędnych narzędzi, potrzebnych do radzenia sobie z wyzwaniami zdrowotnymi i emocjonalnymi, zarówno podczas leczenia, ale także i po jego zakończeniu. Wsparcie finansowe otrzymane w ramach zwycięskiego projektu, w wysokości 90 tys złotych, zostanie przeznaczone na wyremontowanie i wyposażenie gabinetu psychologicznego na oddziale Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku USK 1 w Lublinie, w którym pacjenci i ich bliscy będą mogli skorzystać z indywidualnych lub grupowych konsultacji, terapii, warsztatów czy szkoleń, prowadzonych przez wykwalifikowanych psychologów i psychoonkologów, dietetyków, fizjoterapeutów. W ramach projektu będą także organizowane szkolenia dla personelu medycznego m.in, z zakresu: jak rozmawiać z pacjentem i ich rodzinami w tym trudnym dla nich okresie, jak radzić sobie ze stresem oraz z wypaleniem zawodowym.

Należy pamiętać, że proces leczenia pacjenta hematologicznego obejmuje nie tylko aspekty medyczne, ale także i psychologiczne, które są niezbędne do efektywnej terapii oraz poprawy jakości życia chorych oraz i ich rodzin.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, skorzystać z warsztatów, konsultacji lub wsparcia zapraszamy do kontaktu drogą mailową: psycholog . hematologia @ usk1 . pl